دسته بندی ها

یکی از لوازم ضروری برای سفر خصوصا وقتی که به شهر جدیدی می روید جی پی اس یا موقعیت یاب است. حتما برای شما هم پیش آمده است که بخواهید آدرسی را حتی در شهرخودتان پیدا کنید، اما نمی دانید کجا هستید و یا باید از کجا بروید. تکنولوژی جی پی اس راه حلی است که برای حل تمام این مشکلات در اختیار افراد قرار گرفت. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با انواع جی پی اس پیدا کنیم.

جی پی اس یا موقعیت یاب چیست؟

یکی از ابزارهایی است که همه روز از آن استفاده می کنید و تمام گوشی های هوشمند دارای چنین قابلیتی هستند. تکنولوژی که به شما کمک می کند تا به راحتی مسیریابی را انجام داده و بهترین راه را برای رفتن به هر نقطه ای پیدا کنید. 

جی پی اس خودرو

جی پی اس یکی از بزرگترین اختراعاتی بود که در دهه 80 میلادی به هدف استفاده در صنایع نظامی ساخته شد و سال ها بعد برای عموم مردم مورد استفاده قرار گرفت. موقعیت یاب ها ابزاری هستند که در تولید ردیاب ها کاربرد بسیاری دارند. ردیاب ها همگی نوعی موقعیت یاب هم هستند، اما لزوما موقعیت یاب ها ردیاب نیستند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مزایای استفاده از ردیاب خودرو را مطالعه کنید.

تاریخچه اختراع جی پی اس

وزارت دفاع آمریکا در سال 1980 میلای و با هدف کمک به پیداکردن موقعیت سربازان نظامی و نیروهای جنگی خود، اقدام به ساخت و بهره برداری از سیستمی با هدف ردیابی دقیق کرد. سیستم موقعیت یابی جهانی جی پی اس در ابتدا تنها با اهداف نظامی همراه بود.

اما امروزه کاربردهای متفاوت و ساده تری پیدا کرده و به عنوانی راه حلی اساسی برای رفع نیازهای روز مردم مورد استفاده قرار می گیرد. سیستمی که روزانه میلیون ها کاربر در سراسر دنیا دارد و در بسیاری موارد نجات دهنده جان افراد بوده است. همچنین امروزه ردیاب ها به عنوان بهترین ابزار ممکن برای تامین امنیت شده اند و ردیاب خودرو یکی از بهترین نمونه از جی پی اس هاست.

سیستم موقعیت یاب جهانی یا جی پی اس (GPS) از 25 ماهواره تشکیل شده که هر کدام در 5 ایستگاه زمینی قابل کنترل هستند. هر کدام از ماهواره های جی پی اس دارای 6 مدار هستند که در فاصله 2000 متری از سطح کره زمین قرار دارند و در روز دو بار به دور کره زمین گردش خواهند داشت.

نصب جی پی اس خودرو

با استفاده از چنین تکنولوژی و امکاناتی تمام اطلاعات موقعیتی و جغرافیای کره زمین هرروز حمع آوری شده و بروزرسانی می شوند. فراهم آمدن دقتی که امروز در این تکنولوژی مشاهده می کنیم هم نتیجه ای از بکار بردن ماهوراه هایی دقیق و ارزیابی های همیشگی است.

جی پی اس چگونه کار می کند؟

ماهواره های موقعیت یاب که با نام navstar شناخته می شوند در هر 12 ساعت یک بار به دور مدارهای دقیق ردیابی گردش می کنند. هر کدام از ماهواره ها سیگنال های خاصی را به ایستگاه های مستقر در زمین ارائه می دهد تا دستگاه های GPS این اطلاعات را بررسی کنند و در نهایت موقعیت دقیق را به کاربر ارائه دهند.

زمانی که قصد استفاده از جی پی اس ها را دارید درخواست شما به ایستگاه های زمینی منتقل شده و با در طی عملیاتی بسیار پیچیده این موقعیت تعیین شده، در گوشی همراه یا رایانه تان در اختیار شما قرار می گیرد. 

جی پی اس چقدر دقت دارد؟

دقت مسیریابی سیستم های جی پی اس بسیار بالاست. به طوریکه شما در هر زمان و با وجود هر گونه شرایط بد آب و هوایی می توانید به راحتی از موقعیت و مسیر مورد نظر خود اطلاعات لازم را کسب کنید. دقت جی پی اس معمولا بازه ای بین 2 تا 5 متر است و بستگی به موقعیت انتخابی شما، پوشش دهی مناسب، اینترنت با سرعت مناسب و موارد مشابه دارد.

چرا جی پی اس ها دچار خطا می شوند؟

سیستم NAVSTAR دارای دقت بسیار بالایی است و به گونه ای طراحی شده تا دقیق ترین اطلاعات را در اختیار شما بگذارد. اما هماطنور که گفته شد هدف از اختراع جی پی اس کاربرد های نظامی بود، به همین دلیل راه هایی برای از کار انداختن آن نیز به وجود آمد. در ادامه به برخی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در خطای جی پی اس را معرفی می کنیم.

جی پی اس ماهواره ای زنده

اصلی ترین و مهم ترین ویژگی یک جی پی اس ارائه گزارش موقعیت مکانی دقیق است. اما این تمام کاربرد یک دستگاه موقعیت یاب نیست، چرا که با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، امکانات و قابلیت های قابل توجهی از جمله جهت دهی موقعیت مکانی، نشان دادن سرعت، نشان دادن فاصله دقیق مبدا تا مقصد، نشان دادن زمان غروب و طلوع آفتاب و همچنین ارائه بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد به امکانات جی پی اس ها اضافه شده است.  

مهم ترین ویژگی دستگاه های جی پی اس این است که با استفاده از آن می توانید در هر ثانیه که دوست داشته باشید برای موقعیت یابی مسیر و یا وسیله مورد نظر خود اقدام کنید.

انواع جی پی اس با توجه به ویژگی های کاربردی

برای استفاده از خدمات سیستم موقعیت یاب جهانی تنها کافی است در ابتدا نیاز خود را برای استفاده از آن مشخص کنید. امروزه و با توجه به نیاز مردم جی پی اس ها انواع متفاوتی دارد و هر کدام کارایی جداگانه پیدا کرده اند.

یکی از کاربردیترین جی پی اس هایی که در بازار وجود دارد جی پی اس خودرو و جی پی اس موتور سیکلت ها است. در ادامه به اختصار به بررسی هر یکی از این دستگاه های ردیاب کوچک خودرو می پردازیم.

معروف ترین نوع دستگاه های موقعیت یاب؛ جی پی اس های خودرو هستند. این دستگاه اندازه کوچکی دارد و با نصب یک سیم کارت فعال می شود. جی پی اس ماشین به دلیل سایز و اندازه مناسبی که دارد بر روی قسمت های مختلف ماشین به راحتی قابل نصب است و با اتصال آسان آن به گوشی موبایل اطلاعات مسیر و موقعیت اتومبیل را در اختیار کاربر قرار می دهد.

بهترین و اصلی ترین کاربری جی پی اس خودرو برای راننده های تاکسی و افرادی است که اتومبیل خود را اجاره می دهند. البته اگر به دنبال بالا بردن امنیت خودروی خود هستید، پیشنهاد می کنیم به خرید یک ردیاب ارزان قیمت خودرو خودرو بپردازید تا استفاده از جی پی اس ها.

جی پی اس موتور سیکلت

استفاده از ردیاب و جی پی اس برای موتور سیکلت ها هم امکان پذیر است. به این صورت که شما می توانید با نصب دستگاه مسیریاب به موتور سیکلت، سیستم موقعیت یاب را بر روی وسیله نقلیه خود فعال کنید. لازم به ذکر است که مهم ترین کاربرد دستگاه های جی پی اس برای پیک های موتوری است تا کاربران از وضعیت دقیق مسیر موتورسیکت آگاه شوند.

جی پی اس ماهواره ای

جی پی اس جیبی، ابزاری برای تامین امنیت عزیزانتان

دستگاه جی پی اس جیبی از کاربردی ترین ابزارهایی است که برای حفظ و کنترل اشخاصی مانند کودکان، افراد مسن و حتی افرادی که از بیماری آلزایمر رنج می برند استفاده می شود. همچنین از جی پی اس جیبی به دلیل اندازه کوچک و مناسبی که دارد می توان در کیف مدارک، گاو صندوق ها و یا حتی در وسایل نقلی استفاده کرد.

جی پی اس ها یکی از امکانات قابل توجه دستگاه های ردیاب به حساب می آیند و در بیشتر مواقع دارای یک دستگاه جدگانه نیستند. این دستگاه ها برای حفظ امنیت اشخاص و همچنین لوازم ارزشمند، کاربرد مهمی دارند و این روزها به عنوان یکی از لوازم مهم و ضروی از آن ها نام برده می شود. در پایان خالی از لطف نیست اگر زمانی را صرف مطالعه راهنمای خرید ردیاب کنید.