دسته بندی ها

سیستم تهویه گرم‌کن و سرد‌کن صندلی خودرو

گرم‌کن صندلی خودرو یکی از ویژگی های منحصر به فرد خودرو های فول آپشن نسل جدید می باشد. صندلی خودروها بی‌تردید یکی از مهم‌ترین قطعات به کار رفته در اتومبیل محسوب می‌شود. سال‌ها قبل صندلی‌های به کار رفته در اتومبیل‌ها بسیار سخت، سنگین و کاربردی بودند و به مسائل زیبایی و طراحی خیلی پرداخته نمی‌شد. ولی امروزه مد و اصول زیبایی وارد دنیای طراحی خودروها شده است و قطعات به کار رفته در خودروها را تحت تأثیر قرار داده است.

با گسترش علم ارگونومی در صنایع مختلف و بروز بیماری‌های اسکلتی یکی از عناصری که طراحان خودرو بایستی به آن بپردازند، ارگونومیک بودن و راحتی صندلی‌ها است. بدین منظور یکی دیگر از آپشن‌هایی که در خودروهای لوکس جهت رفاه راننده و لذت بخش کردن رانندگی به کار گرفته شده است سردکن و گرم‌کن صندلی‌هاست. این آپشن در بیشتر خودروهای امروزی به صورت فابریک نصب شده است و بر روی سایر خودروها مانند (خودروهای کره‌ای و ژاپنی) به صورت غیر فابریک قابل نصب می‌باشد. از قابلیت کم و زیاد کردن مقدار سرما برخوردار است و بدین شکل مسائل بهداشتی، پزشکی و عرق سوز شدن کمر و باسن از بین می‌رود. سیستم تهویه صندلی‌ها محیطی دلنشین را ایجاد می‌کنند. آپشن تهویه ۴ فصل صندلی یکی از ویژگی‌های مورد بررسی هنگام خرید خودروهای صفر گران قیمت است.

گرم‌کن و سرد‌کن صندلی خودرو
گرم‌کن و سرد‌کن صندلی خودرو

سیستم‌های مختلفی برای تهویه صندلی وجود دارند:

فن‌ها: استفاده از فن‌های ساده برای تهویه و نیز تشک‌های حرارتی یا ترکیبی از این دو مدل تکنولوژی حرارتی: این سیستم‌های پیچیده شامل تکنولوژی حرارتی می‌باشند که دارای انعطاف پذیری بیشتری بوده است و می‌توان درجه حرارت دمنده تهویه آن را تنظیم نمود تا بهترین و مطبوع‌ترین دما ایجاد شود. فن‌های به کار رفته در این سیستم مخصوص بوده و هیچگونه صدایی نداشته و لرزشی ایجاد نمی‌نمایند و از نظر بهره‌وری انرژی نیز در سطح بالایی هستند.

استفاده از سیستم تهویه مطبوع صندلی خودرو در مقایسه با کولر مزایای زیادی را در اختیار صاحب خودرو قرار می‌دهد. در بعضی از خودروها که مجهز به ریموت کنترل هستند می‌توان قبل از سوار شدن به ماشین در هوای بسیار گرم این سیستم را روشن کرد تا در هنگام نشستن روی صندلی مشکلی از نظر عرق کردن و بد بو شدن لباس به وجود نیاید و مسلماً حس لذت بخشی را به فرد منتقل می‌کند.

قبول داریم که استفاده از کولر می‌تواند امری لذت بخش باشد ولی چنین کاریی برای شما هزینه خواهد داشت. زیرا کولر خودرو انرژی خود را از موتور تأمین می‌کند و باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود (به جز خودروهای برقی) و علاوه بر افزایش مصرف سوخت، موجب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز می‌شود و باعث گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی در بلند مدت می‌گردد.

با توجه به این که از سیستم تهویه مطبوع در برخی مواقع ضروری بوده است و نمی‌توان بدون آن رانندگی کرد و با توجه به هزینه‌ها و آسیب‌های زیست محیطی، بایستی ما به دنبال شکل دیگری از تهویه داخل کابین باشیم. یکی از راه‌های جایگزین ارائه شده توسط برخی تولیدکنندگان همین سیستم تهویه مطبوع صندلی خودرو است. این سیستم کارایی بهتری نسبت به کولر خودرو دارد و دیگر نیازی به کاهش دمای کل فضای داخلی اتومبیل نخواهد بود. هر چند که این سیستم نیز موجب افزایش سوخت می‌گردد ولی در مقایسه با استفاده از کولر مقرون به صرفه‌تر است.