دسته بندی ها

گرمکن صندلی جزو یکی از آپشن های رفاهی خودرو محسوب می شود. این آپشن امروزه به یکی از لوکس ترین امکانات خودرو تبدیل شده است. آیا می دانید که این آپشن چگونه کار می کند؟
اگر در رابطه با این موضوع اطلاعات چندان زیادی ندارید، در ادامه جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

گرم کن صندلی چیست؟

با پیشرفت صنعت خودرو سازی هر روزه آپشن های جدید و کاربردی به خودرو های جدید اضافه می شود. یکی از این آپشن های بسیار خوب گرمکن صندلی نام دارد.
این مورد جزو یکی از تکنولوژی های بسیار پیشرفته در خودرو به حساب می آید. این آپشن به طور معمول در روز های سرد زمستانی کاربرد بیشتری دارد. زیرا می تواند در مدت زمان خیلی کوتاه صندلی را گرم کند و سرمای آن را از بین ببرید. این تکنولوژی سبب می شود تا دما صندلی به حالت مطلبوب و دلچسب برای سرنشینان برسد. با استفاده از این اپشن سرنشینان می توانند از صندلی خودروی خود لذت ببرند و در هوای زمستانی نیز با مشکلاتی همچون سر بودن صندلی مواجه نشوند. به طور کلی گرمکن صندلی یک سیستم حرارتی به شمار می آید و تنها با فشردن یک دکمه می توانید به گرم کردن صندلی خودرو بپردازید.

چگونگی کارکرد گرمکن صندلی:

ممکن است که از خود بپرسید گرمکن صندلی چگونه کار میکند؟
از فناوری که برای ساخت محصولات مختلف همچون سشوار استفاده می شود برای گرمکن صندلی نیز استفاده میشود. یعنی می توان گفت که چگونگی کارکرد این آپشن همانند سشوار است. این سیستم دارای یک سیم پیچ الکتریکی مقاوم است که وظیفه عمل گرمایشی را بر عهده دارد. این سیم پیچ وظیفه دارد تا در برابر جریان الکتریسیته مقاومت کند.
زمانی که راننده خودرو این اپشن را فعال سازی می کند، جریان الکتریسیته توسط مدار به سمت سیم پیچ مقاومتی هدایت می شود. توسط مدار جریان این سیستم، یک مدار مغناطیسی ضیف ایجاد می شود که این مورد باعث می شود تا میزان جریان ارسالی به سیم پیچ همواره افزایش یابد.
علاوه بر این مورد سیستم گرمایشی صندلی به ترموسات نیز مجهز شده است و از گرم شدن بسیار زیاد صندلی جلو گیری میکند. زمانی که دمای سیم پیچ به میزان بخصوصی رسید، سوییچ رله مدار بلافاصله قطع می شود و انتقال جریان برق به سمت سیم پیچ ها غیر فعال می شود. این وضعیت تا زمانی ادامه پیدا می که کلید گرمکن صندلی روشن باشد و دمای صندلی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. اما اگر دمای صندلی از یک سطح معین کمتر شود، دوباره سوییچ رله شدت جریان برق را مجدداً به سمت سیم پیچ مقاومتی منتقل میکند.

در ادامه به شما خواهیم گفت که گرمکن صندلی چگونه کار میکند.

انواع گرمکن صندلی خودرو:

گرمکن های صندلی خودرو به طور معمول در دو نوع وجود دارند.

نوع استاندارد نصب شده روی خودرو:

این آپشن در زیر روکش صندلی خودرو قرار دارد. زمانی که این سیستم گرمایشی نیازمند تعویض و یا تعمیر سیم پیچ باشد، لازم است تا روکش صندلی به طور کامل برداشته شود. برای کنترل سیستم گرمایشی صندلی خودرو از یک دکمه ساده استفاده می شود. یعنی شخص راننده می تواند تنها با فشردن یک دکمه، گرمای صندلی را کم و یا زیاد کند.
به طور معمول خودرو سازان در کنار این آپشن روکش صندلی چرم را نیز ارائه می دهند. دلیل این اقدام هم به این خاطر است که روکش چرم معمولا توانایی بیشتری در انتقال و توزیع گرما دارد.

سیستم گرمایشی افترمارکت:

از دیگر نوع گرمکن های صندلی به شمار می آید. این سیستم به صورت جداگانه در فروشگاه های عرضه کننده لوازم جانبی خودرو به فروش می رسد. این سیستم گرمایشی بر روی صندلی خودرو نصب می شود و توسط جریان برق ۱۲ ولتی به انجام وظیفه خود می پردازد. افراد می توانند خیلی راحت و بدون دغدغه به تعمیر و تعویض این سیستم بپردازند. در نظر داشته باشید که تعمیر این سیستم در مقایسه با تعمیر گرمکن صندلی استاندارد همواره راحت تر است. البته لازم است که بدانید این نوع سیستم گرمایشی صندلی در مقایسه با نوع استاندارد از ایمنی کمتری برخوردار است و در استفاده از ان یک سری تردید های مختلف وجود دارد.

چگونگی کارکرد گرمکن صندلی خودرو

مزایای گرمکن صندلی:

شاید شما نیز از خود بپرسید که هدف خودروسازان از اختراع گرمکن صندلی چیست یا اینکه سیستم گرمایشی صندلی دارای چه مزایایی برای راننده و سرنشینان است؟
در پاسخ یه این سوال بایستی بگوییم که هدف از اختراع این آپشن، راحتی راننده و سرنشینان است که همواره از مزایای متعددی نیز برخوردار است.
دمای سرد صندلی و خودرو در هوای زمستانی یک حالت بسیار نامطلوب به حساب می آید. بسیاری از افراد از این وضعیت ناراضی هستند.
اما اختراع گرمکن صندلی باعث میشود که افراد دیگر با این مشکل مواجه نباشند.
گرمکن صندلی باعث می شود تا دمای صندلی در مدت زمان خیلی کوتاه و با سرعت بالا افرایش یابد و افراد از دمای مطلوب صندلی لذت ببرند.
علاوه بر این مورد سیستم گرمایشی صندلی خودرو، برای افرادی که مبتلا به کمر درد هستند، از مزایای بسیار زیادی برخودار است.
همانطور که می دانید سرما باعث می شود تا درد کمر به طور فوق العاده زیادی افزایش یابد.
اما استفاده از این اپشن در صندلی خودرو سبب میشود تا افراد در حالت راحت تری بتوانند رانندگی کنند و خیلی کمتر مبتلا به کمر درد شوند.
وجود مزایای متعدد در گرمکن صندلی خودرو سبب میشود که این اپشن امروز مورد توجه و استفاده بسیاری از افراد قرار گیرد.

سخن پایانی:

در این مقاله به بررسی اینکه گرمکن صندلی چگونه کار میکند پرداختیم.

آیا در رابطه با گرمکن صندلی اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید که سیستم گرمایشی صندلی چیست؟
گرمکن صندلی جزو یکی از آپشن های بسیار خوب خودرو به حساب می آید. این تکنولوژی با توجه به مزایای خوبی که دارد، توجه مالکین خودرو را به خود جذب می کند. استفاده از این تکنولوژی در خودرو سبب میشود تا افراد بتوانند از دمای گرم صندلی در هوای سرد و زمستانی لذت ببرند. توجه داشته باشید که تمامی خودرو ها مجهز به این آپشن نیستند. اما خوشبختانه امکان خرید گرمکن صندلی خودرو و نصب ان برای صندلی‌ خودرو امکان پذیر است. در این مقاله درمورد اینکه گرمکن صندلی‌ چیست و چگونه کار می کند به طور جامع صحبت کردیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *